Yeni mezun olacak gençlere tavsiyeler : Part Time İş Tecrübeleri.

1865
Yeni mezun olacak gençlere tavsiyeler : Part Time İş Tecrübeleri.
Yeni mezun olacak gençlere tavsiyeler : Part Time İş Tecrübeleri.

Yeni mezun olacak gençlere tavsiyeler : Part Time İş Tecrübeleri .

Bu yazımda üniversitelerin çeşitli bölümlerinde eğitimini tamamlama sürecinde olan aktif öğrenciler için , tecrübelerimden yola çıkarak birkaç tavsiyede bulunacağım.

Üniversitede eğitimini tamamlayan gençlerimiz , okul bittikten sonra karamsarlığa kapılmaması , geleceğini ve mesleğini hızlı bir şekilde  şekillendirebilmesi için eğitim süresi boyunca harcadığı vakti de değerlendirmelidir.

Üniversite eğitimini sürdürürken part time bir iş edinmek birçok konuda profesyonel iş hayatına geçişlerde kolaylık sağlayacaktır.Bu part time yani yarı zamanlı işlerde kazandıkları tecrübeler ile yani  mezun olduktan sonraki iş hayatlarında  insan ilişkileri , mülakat tecrübelerini , sunum tecrübelerini bir nebze de olsa arttırmış olacaklardır.Part time yani yarı zamanlı çalıştıkları bu iş yerdeki insanlarla kuracakları diyaloglardan profesyonel iş ortamına geçtiklerinde kendilerine bir rehber tecrübe olacaktır.

Mevcut okudukları bölüme paralel bir sektörde part time iş bulmaları profesyonel iş hayatlarına geçişlerde daha hızlı adapte olabilecektir.Çünkü henüz mezun olmadan hangi birimin ne işler yaptığını , profesyonel çalışma hayatında nelerle karşılaşacaklarını anlamış ve görmüş olurlar.Hangi birimin kendi karakteristik yapısına uygun olduğunu analiz edebilir ve mezun olduğunda bu yönde iş başvurularındaki görüşmeleri yapabilir , bu birimi hedefleyebilir.

Diğer rakiplerinden farklı olarak part time işlerde çalışma tecrübesi olanlar, profesyonel iş hayatında alınabilecek terfiler,yükselmeler konusunda daha hızlı olacaklardır.İş ortamı ve sisteme  adaptasyon sürecini aşmış olarak başladığından hep bir adım önde ilerleyecektir.

Öğrencilik dönemlerinde yarı zamanlı işlerde çalışan kişiler , profesyonel iş yaşamında hangi birimlerin ortalama ne kadar ücret aldıklarını tahmin ediyor durumda olacaklarından dolayı işe başvuru zamanında pazarlık ihtimalleri daha yüksektir.

Eğitim boyunca yarı zamanlı işlerde çalışan öğrenciler , profesyonel iş hayatındaki gerekli ekipmanları , cihaz,makine,ofis için kullanılan yazılımlar vb tanıyacaklardır.Bu da diğer rakiplerine göre büyük oranda bir avantaj demektir.Eğitim süresi boyunca bu tecrübeleri yaşamamış rakiplerinin profesyonel iş hayatında öğrenmeye harcadıkları bu zamanı , tecrübeli kişiler geliştirme safhası olarak geçireceklerdir.   

Yarı zamanlı işlerde çalışan öğrenciler , iş hayatı ve okul hayatını eşleştirerek eğitimi boyunca alacakları derslerin önemini daha iyi anlayacak ve daha kolay öğreneceklerdir.

Reklam