İşletmeler Güvenliklerini sağlamak için ne tür cihazlar,ürünler kullanabilirler ?

143

İşletmeler ,hırsızlık,personel güvenliği,maddi hasarlar,data kaybolmaları,sistemsel kayıplar gibi bazı durumlar için önlem almak isterler.Alınabilecek bazı önlemler için tavsiyelerimizden bahsedelim.

1-Hırsızlıklar için ;
-Güvenlik Kamerası Sistemleri
-Hırsız Alarm Sistemleri
-Kilitli kasa sistemi
-Şifreli giriş sistemleri
-Stok Sistemi için stok programları
-Darbeye duyarlı hırsız alarm sistemleri
-Çalınabilir ürünler için manyetik sensörler,vb.


2-Personel Güvenliği İçin ;
-Öncelikle iş Sağlığı ve Güvenliği danışmanı ile çalışılmalı,
-Personelin kullanacağı gerekli ekipmanları sağlamalı,
-Personelin yoğun çalışma saatlerinden kaçınılmalı,
-Gerekli sağlık taramaları yaptırılmalı,
-Personelin iş alanı ile ilgili gerekli eğitimleri aldırmalı,
-Personelin kullandığı elektrik,elektronik veya mekanik makine ve teçhizatlar ile ilgili gerekli eğitimleri verdirmeli ,bu cihazların üzerine basit ve anlaşılabilir kullanım kitapçıkları hazırlanmalıdır.

3-Bilgi – Data Güvenliği
-Alanında yeterliliğe sahip bir Bilgi İşlem Uzmanı ile koordineli çalışılmalıdır.
-Data güvenliği temelinde yedekleme sistemleri vardır.Yedekleme sistemleri lokal yani şirket içerisindeki bir donanımda olacağı gibi Cloud (bulut) sistemlerine veya dışarıdan sunucu kiralama yöntemi ile de yapılabilir.
-Şirket içerisindeki datalar personeller tarafından dışarı sızdırılacağı ihtimalleri var ise ilgili yazılımlar veya donanımlar sayesinde kullanıcı işlem sınırlaması yapılabilir.
-Data güvenliği konusunda donanımsal problemlerden kaynaklanacağı için belirli periyotlarda donanım bakımları yapılmalıdır.
-Dışarıdan gelebilecek siber saldırıları önlemek için firewall dediğimiz cihazlar veya antivirüs yazılımlar kullanılmalıdır.
-Şirket içerisinde kullanılan önemli bilgisayarlara dışarıdan gelen USB Harici bellekler takılmamalıdır.USB bellek kullanılması mecburi ise gerekli antivirüs taramaları yapılmadan usb kullanıma açılmamalıdır.
-Mail e posta ile gelebilecek data şifreleme virüsleri tehlikesine karşı çalışanlar bilinçlendirilmelidir.Farklı uzantılı maillerden gelen linkler açılmamalıdır.2- ve ürün güvenliği için veya personel güvenliği