İnsan beyni hakkında bazı bilinmeyenler .

1836
İnsan beyni hakkında bazı bilinmeyenler .
İnsan beyni hakkında bazı bilinmeyenler .

İnsan beyni çok karmaşık bir organdır ortalama olarak yüz milyar sinir hücresinden oluşur ve bu hücrelerin hepsi birbirine bağlıdır. Gün içinde yaklaşık 80-90 bin beyin hücresi kaybetsek de beyin hücrelerinin yenilenmesi söz konusudur yine de hayatın olağan akışı içerisinde her organizmanın gireceği yaşlanma dönemine girmeye engel değildir. Yine de son zamanlarda yapılan bilimsel veriler yaşlanma evresinin insanın davranışlarıyla yavaşlatılabileceğini ortaya koymuştur.

Beyin yapısına zarar veren birçok şey vardır örneğin alkol beyin fonksiyonlarınadoğrudan zarar verir. Alkolün birazının kalp sağlığına bir ölçüde iyi geldiği doğru olsa da bu beyin söz konusu olduğunda tam tersidir. Beynimizin fonksiyonlarının düzgün çalışması bizim daha mutlu, sağlıklı, yaratıcı olduğumuz; zihin gücümüzün ve öğrenme oranımızın daha yüksek olduğu anlamına gelir.

 Kötü bir beslenme düzenine ve  bir diğer kötü alışkanlık olan sigara bağımlılığına sahip olmak da beyin sağlığımızı olumsuz yönde etkiler; mutsuz  ve haliyle daha az yaratıcı, daha az üretken oluruz. Obezite bakımından bakacak olursak yine obezite ciddi anlamda beyin fonksiyonlarına zarar verir kilonun artmasıyla beyin boyutu ve fonskiyonlarında azalma meydana gelir; beyin boyutunun büyük olması beynin bir açıdan daha sağlıklı olduğu anlamına gelir. Keza sigara tüketmek de aynı şekilde zarar verir; beyne giden kan akışı sigara bağımlılığı olan bir insan baz alındığında dah az olacaktır ve sigara cilt bakımından da erken yaşlanma demektir.Şeker hastalığı, obezite, spor yapmama ve olumsuz düşünceler beyin yapısını, kimyasını bozan şeylerdir ve olumsuz düşünceler beynin yapısını bozarak depresyon ve anksiyeteye sebep olur. Olumsuz düşünmek beyni ciddi anlamda yoran, zedeleyen bir aktivitedir. Bunun için hayata karşı pozitif enerji dolu insanlardan oluşan bir ailesi, çevresi olan insanlar bilimsel araştırmaların ortaya koyduğu üzere daha uzun ömürlü olmaktadırlar. Araştırmalara göre beyne iyi gelebilecek bir egzersiz olarak şöyle bir aktivite öngörülmüştür: Her gün sahip olduğun için mutlu olduğun üç şey bulup şükretmek ve bunları bir kağıda yazmak. Bu aktivitenin sonucuna göre 3 hafta içerisinde mutluluk seviyesinde önemli bir artış olmaktadır.

Bir diğer beyne zarar veren mesele de strestir. Stres belki de beyin için bir sigara kadar zararlıdır. Bu stresin kronikleşmesi  beynin problem çözme, karar verme işlevlerinde ciddi bir aksama yaratır; depresyona, hücrelerin oluşumunun azalmasına yol açar aynı zamanda yine stres de beynin küçülmesine dolayısıyla sağlığını yitirmesine neden olur.

Yeni şeyler öğrenmek ve uyku aktiviteleri de beyin sağlığı açısından önemli konulardır. Yeni şeyler öğrenmek ve yeterli uykuyu almak beyin sağlığına oldukça faydalıdır. Ortalama 7-8 saatten az uyunmamalıdır; az uykunun bir neticesi de zaten kilo artışıdır dolayısıyla az uyku kilo almayı tetikler ve kilo almak da beyni zaten olumsuz etkiler. 

Sağlıklı bir beyinle yaşamın daha iyi bir hale gelir; paradan vücuda, insanlarla iletişimine, üretkenliğine, kendini motive edip daha dinç ve mutlu olmana kadar iyi ve sağlıklı bir beyin her alanda insana bir avantaj sağlar. Ve beynin gelişim süreci 25 yaşında son bulur bu yüzden üşengeçliğe, kötü alışkanlıklarla çevrelenmiş kötü yaşam tarzına bir son vermeli, kilonu ciddiye almalı, daha iyi uyumalı, daha pozitif olmalı yani kısaca daha iyi bir hayat yaşamak için beynine iyi bakmalısın.

Reklam