Ev veya Ofislerimi için Nasıl Bir Yazıcı Seçmeliyiz ? Yazıcı seçerken nelere dikkat etmeliyiz ?

687

Ev veya ofisimiz için yazıcı ihtiyacımız var ve henüz ne tarz bir yazıcıya ihtiyacımız var bilmiyoruz?İhtiyaçlarımıza göre ne tür bir yazıcı seçmeliyiz ? Alacağımız yazıcının maliyetini nasıl belirlemeliyiz ?

Ev veya işyerimiz için yazıcı seçerken aşağıdaki maddelerden kendimize uygun cevapları vermemiz gerekiyor .Kullanım amacımıza göre yazıcımızı seçmezsek ya ihtiyacımızın dan fazla para ödemiş oluruz yada aldığımız yazıcı ihtiyacımızı karşılamıyor olabilir.Aşağıda kısaca bazı özellikleri kısaca vermiş olduk.

Baskı kağıt ebatları :

Standar kullandığımız birçok yazıcı A4 veya A5 kağıtları desteklemektedir.Haritacıların,dizaynırların,proje firmalarının vb yaptığı çizim ve tasarımlar daha büyük kağıt ebatlarının kullanımını gerektirir.Bu gibi durumlarda A3 veya daha  özel kağıt desteği bulunan yazıcıların tercih edilmesi gerekiyor.

Baskı Kağıt türleri :

Yazıcıda kullanacağımız işlemler ile ilgili özel bir kağıt türüne ihtiyacımız olabilir.Yüksek gıramajlı kağıtlar , yağlı kağıtlar , parlak veya daha mat kağıtlar vb.Bu tarz ilan,broşür , fotoğraf vb baskılarımız için kullanacağımız bu tarz kağıtları yazıcımızın desteklemesi gerekiyor.

Ortalama Baskı adetleri ;

Yazıcılar içerisinde baskı işlemini yapan mürekkep veya toz şeklindeki sarf malzemelerin kullanıma yönelik maddedir.Toner li yani laser dediğimiz yazıcı türleri , kartuşlu yani mürekkep püskürtmeli yazıcılar şeklinde 2 çeşit yazıcı çeşidi bulunmaktadır.(Endüstriyel yazıcılar,barkod yazıcılar,fatura yazıcıları vb hariç) Tonerli dediğimiz yazıcılar yüksek oranda bası yapabilme özellikleri bulunmaktadır.Daha çok sayıda baskı verebilirler.Fiyat olarak baskı sayısına göre uygun denebilir.Dolum imkanı bulunmaktadır.

Kartuşlu dediğimiz yazıcılar daha basit kullanımlar için tercih edilebilir.Kartuşlar az sayıda baskı için idealdir.Kartuşarın fiyatları baskı oranına göre yüksek sayılabilir.Orjinal tanklı mürekkepli yazıcılar profosyönel alanlarda çok sayıda baskı ihtiyacında kullanılabilir.    

Çalışma Ortamı :

Yazıcımızı kaç bilgisayar kullanacak ? Ev ve ofislerimiz için aldığımız yazıcılar birden fazla bilgisayardan çıktı alınmasını gerektiriyor ise network yazıcılar tercih edilebilir.Network yazıcılar yani ağ yazıcıları modem üzerinden IP alarak ağa dahil olurlar.Yazıcılar aynı ağda sabit bir bilgisayar üzerinden ed yazıcı paylaşımı ile kullanılabilir fakat yazıcının tanımlı olduğu bilgisayar kapatıldığında,uyku moduna geçtiğinde bu paylaşılmış olan yazıcı çalışmaz.Bu yüzden ister cat6 kablo ile isterse wi-fi ile networke bağlanan yazıcılar tercih edilmelidir.