Çocuklarda en sık görülen ağız ve diş sorunları – Diş Çürümesi

663

Çocuklarda Diş Çürümesi nedir ? Hangi çocuklar diş çürümesine yatkındır ? Diş çürümesi sebepleri Nelerdir ? Çocuklarda Diş Çürümesi Bulaşıcı mıdır ?

Bazı çocuklar genetik olarak güçlü dişlere sahip görünürken bazı çocuklar da diş çürümelerine yatkındırlar.Hamilelik döneminde annaleri florid alan çocuklar veya dişleri çıkarken florid alan çocukların dişleri , diş çürümelerine karşın daha dayanıklıdırlar.

Diş çürükleri , çocukların dişlerinde siyah veya kahve rengi lekeler halinde görünmeye başlar ve daha sonları ise bu dişlerde ağrılar başlar.

Çocukların dişleri neden çürür ; ağızda bazı bakteriler ( streptoccus mutans ) yenilen şeker veya nişastadan asitler üretir.Bu asitler diş minesinde çürümeleri başlatır.

Diş çürümesi bulaşıcı bir durum değildir.

Çürüme başlangıcında en kısa zamanda bir diş hekimine gidilerek çürüklerin temizlenmesi ve doldurulması gerekmektedir.Tedavisi yapılmayan diş çürükleri çocukta enfeksiyonlar , sürekli ağrılar , yemek yememe , diş kaybı gibi problemlere sebep olur.

Diş çürümesi sebebiyle kaybedilmiş dişler , diş hekimi tarafından doldurulmaz ise ileride diş çarpıklıkları veya dişin bulunduğu alanın kapanmasına , yeni dişin sağlıksız bir şekilde , çarpık çıkmasına hatta dişin kapalı bölgeden çıkamamasına dahi sebep olabilir.