5651 Yasası Nedir ? Firewall Loglama Sistemleri ve Hotspot Cihazları

151
5651 Yasası Nedir ? Firewall Loglama Sistemleri ve Hotspot Cihazları
5651 Yasası Nedir ? Firewall Loglama Sistemleri ve Hotspot Cihazları

5651 Yasası Firewall Loglama Sistemleri Hotspot Cihazları :

14 Nisan 1993 internetin türkiyedeki doğum günü olarak öngörülüyor.O günden bu yana ülkemizde internet kullanımı hızla artmaya başladı.Şimdi ise cep telefonlarımızdan , ev veya iş yerlerimizden internete rahatca kolayca girebiliyoruz.İnternet kullanmayan çok az sayıda kişi kaldığını tahmin ediyorum.

İnternet kullanımı hayatımıza girdikçe birçok riskler de ortaya çıktığını gördük.İnternet dünyası farklı bir alan oldu.Herkesin ilgisi bu alana yoğunlaşmaya başladı.Bir grup insan , internet günümüzde çok faydalı , bilgilere kolaylıkla ulaşılabiliyor , kişisel gelişim için olmazsa olmaz derken , diğer bir grup insanlar ise internet zaman kaybı ve ahlak bozucu , insanları tembelleştirici özelliklere sahip diye düşünüyor.Bu konu henüz netleşmemişken bir diğer nokta ise hukuksal ve yasal boyutları.

5651 Yasası Nedir ? Neler İçeriyor ?

5651 Yasası kanunu 04.05.2007 yıl ve tarihinde kabul edildi.Konusu ise “İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar yoluyla işlenen suçlara mücadele edilmesi “

5651 yasasına göre internet yoluyla işlenen suçlar neler ?

1-İntihara yönlendirme ( madde 84)
2-Çocukların Cinsel İstismarı (madde 103,birinci fıkra)(daha açık bir dil ile ve üzülerek : çocuk pornosu)
3-Uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanılmasını kolaylaştırma (madde 190)
4-Sağlık için tehlikeli madde temini (madde 194)
5-Müstehcenlik (madde 226)
6-Fuhuş (madde 227)
7-Kumar oynanması için yer ve imkan sağlama (madde 228)
8-25/07/1951 tarihli 5816 sayılı Atatürk aleyhine işlenen suçlar hakkında kanunda yer alan suçlar.

Bazı terör örgütleri için sempatizanlık yapmak veya terör örgütünün reklam ve tanıtımını yapmak.Terör örgütleri adına üye toplamak faaliyetleri ,vb.

Sosyal medyada hakaretler , kişi hürriyetlerini tehdit etmek , kişisel bilgileri ifşa etmek vb gibi suçlar da internet suçları arasında yer almaktadır.

İnternet ortamı geliştikçe hukuk da kendini bu gelişime göre şekillendiriyor.

5651 Loglama cihazları ise ; donanımsal olarak internetin ilk çıkış yeri olan modem den başlayarak internet deki adımların kayıt altına alınmasını sağlayan gelişmiş cihazlardır.

Bu cihazlar 5651 yasasına göre kullanıcıların internetteki davranışlarını yasanın belirtmiş olduğu süre zarfınca kendi üzrindeki donanımda saklı tutar.İhtiyaç duyulduğunda ilgili kurum , kuruluş , makamlar geldiğinde bu bilgileri yasal izinlerle alarak inceleme yapabilir.

5651 yasaına uygun hotspot cihazları :

Hotspot cihazları ise kafeler , oteller , toplantı salonları , iş merkezleri vb kalabalık alanlarda internet kullanıcılarının kullanımını sınırlamak takibini yapmak için şifreli , izinli internet paylaştırmaya yarayan sistemlerdir.